A húsvéti #böjt kapcsán összegyűjtöttünk pár fontos kérdést az időszakos böjtről. Ez a mostanában népszerű étkezési mód sokak számára vonzó lehetőségnek tűnik a fogyáshoz. Mit mond erről a tudomány, és mire érdemes figyelni, ha belevágsz?
Mi is az időszakos böjt (intermittent fasting, IF)?
Olyan étkezési forma, ami nem az elfogyasztott ételek mennyiségére vagy minőségére koncentrál, hanem az időzítésre. Több változata is létezik, de a legelterjedtebb a 16:8-as forma, ami azt jelenti, hogy 8 óra áll rendelkezésre a napi étkezések elfogyasztására, 16 órán keresztül pedig – a böjti időszak alatt – nem lehet enni.
Lehet fogyni az időszakos böjttel?
Igen, de nem jobban, mint a hagyományos, energiacsökkentésen alapuló diétákkal. Ennek oka az, hogy a testtömegcsökkenés alapja a negatív energiamérleg, vagyis hogy kevesebb energiát fogyasztunk el (kevesebbet eszünk), mint amennyit felhasznál a szervezetünk. Ugyanezt az eredményt érheted el egy kiegyensúlyozott, személyre szabott, csökkentett energiatartalmú étrenddel, koplalás nélkül.
Az időszakos böjt nem mindenkinek való!
Várandósoknak, szoptató anyáknak, gyermekeknek, serdülőknek nem javasolt az időszakos böjt, mivel ezeknél az életszakaszoknál a rendszeres és kiegyensúlyozott táplálkozás alapvető fontosságú. Olyan krónikus betegség esetén, mint amilyen a cukorbetegség, csak orvosi és dietetikai felügyelet mellett alkalmazható. Emellett evészavar esetén sem ajánljuk.
Mire kell figyelni az időszakos böjt alatt?
A böjt időszaka alatti alacsony energiabevitel miatt megnőhet a fehérje-, vitamin- és ásványianyag-hiány kockázata. Olyan nemkívánatos tünetek is jelentkezhetnek, mint például a fáradtság, szédülés, gyengeség, migrén, hipoglikémia (túl alacsony vércukorszint), éhségfájdalom, alvászavar. Ezek korlátozhatják a napi tevékenységeket, sőt növelhetik az étkezési zavarok kockázatát is.
Mi a tanulság? A kulcs a személyre szabott, kiegyensúlyozott étrend. A böjtölés nem helyettesíti a tudatos étkezést! Ha fogyni szeretnél, fordulj dietetikushoz, aki segít a számodra legmegfelelőbb, a fenti kockázatoktól mentes étrend összeállításában!
- Olvasd el az MDOSZ állásfoglalását az időszakos böjtről!
- https://mdosz.hu/…/mdosz-allasfoglalas-idoszakos-bojt…