LEK

A projekt bemutatása

A Támogató az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program (a továbbiakban: EFOP) keretén belül EFOP-1.8.20-17 Népegészségügy helyi kapacitás fejlesztése a mentális egészség területén tárgyú felhívást tett közzé, melyre Kedvezményezett EFOP-1.8.20-17-2017-00031 azonosító számon regisztrált, 2017.08.31. napon befogadott támogatási kérelmet nyújtott be, a Szerződés mellékletét képező felhívás szerint, amelyet a Támogató 2018.03.30. napon kelt támogatási döntés szerint támogatásban részesített.

Projekt címe: A mentális egészség helyi kapacitásfejlesztése a Sarkadi járásban

Projekt azonosítószám: EFOP-1.8.20-17-2017-00031

Megvalósulás helyszíne: 5720 Sarkad, Béke Sétány 6.

"A mentális egészség helyi kapacitásfejlesztése a Sarkadi járásban” című projekt a 290/2014 (XI.26.) Kormányrendelet szerint komplex programmal fejlesztendő Sarkadi járásban valósult meg, és a megvalósítása jelenleg is zajlik. A projektgazda a Sarkadi Kistérségi Járóbeteg Szakellátó Központ (Korábban: Sarkadi Kistérségi Egészségügyi Fejlesztő Nonprofit Kft.), amelynek keretein belül már működik az Egészségfejlesztési Iroda. A projekt célja az EFI tevékenységének bővítése a mentálhigiénés területtel, amelyre a lakosság kedvezőtlen egészségi állapota és a mentálhigiénés problémák halmozódása miatt volt és van is szükség. A programmal hozzájárulunk a születéskor várható élettartam és az egészségben eltöltött évek számának növeléséhez, valamint a területi egyenlőtlenségek csökkentéséhez.

A projekt közvetlen célcsoportját azok alkotják, akik a fejlesztés során kialakított szolgáltatásokat igénybe veszik és aktívan használják. Ennek megfelelően az egyes színtérprogramokkal, a közösségi rendezvényekkel, valamint a primer, secunder és tercier prevenciós programokkal a járás lakosságát igyekszünk elérni. Különös figyelmet fordítunk a mentális egészség szempontjából sérülékeny csoportokra, a mentális betegségek kockázati csoportjába tartozókra és a hátrányos helyzetűekre.

A projekt keretében az EFI-n belül egy mentálhigiénés teamet alakítottunk ki, amely jelenleg is működik, és az Iroda munkatársaival, valamint a projektgazdával összehangoltan végzi tevékenységét.

Az Iroda és a team feladata, hogy együttműködést alakítson ki és tartson fenn az országos szakmai-irányításért felelős szervezettel, a háziorvosokkal, házi gyermekorvosokkal. A szakmai támogató tevékenység kiterjed továbbá a szociális, egészségügyi és köznevelési intézmények informálására és egészségfejlesztési feladataik támogatására. Emellett célunk a munkahelyi egészségfejlesztés fontosságának hangsúlyozása és annak kiépítésében való közreműködés.

A mentális egészség fejlesztési funkció keretében egyéni és csoportos tanácsadások, készségfejlesztő tréningek zajlanak. A primer prevenciós tevékenységek révén lehetőséget biztosítunk az információátadásra, valamint olyan csoportos programok szervezésére, amelyek segítik a szülői készségek fejlesztését, a szenvedélybetegségek, krónikus betegségek és krízishelyzetek kezelését. Kiemelt figyelmet fordítunk a depresszió és az öngyilkosság megelőzésére, illetve szükség esetén kezelésére. A program folyamatosan támogatja a szakmai és laikus hálózatok fejlesztését, valamint a járás lakosságának egészségi állapotának monitorozását.